Пошук
Остеохондроз. Грижі дисків. Біль в спині. Лікування. |
Неділя, 12 лютого 2012 |
Розглянемо визначення ряду медичних термінів, пов’язаних із болем в спині та їх лікування. Остеохондроз — це дегенеративно-дистрофічне ураження міжхребцевих дисків незапального характеру. Дегенерація - процес переродження здорових тканин хребта, при якому вони стають нееластичними, а дистрофія - порушення їх живлення. Вперше термін «остеохондроз» запропонував німецький вчений Хільдебранд у 1933 році для визначення дегенеративних змін в міжхребцевих дисках. Наступні дослідження показали, що в окремих випадках більше страждають хребці, цей вид захворювання позначили як спондильоз (грецькою «спондилос» — хребець). В інших випадках хвороба вражає міжхребцеві диски, і її назвали дискоз. Але найбільш розповсюдженим залишився термін і назва остеохондроз. Остеохондроз - це хвороба цивілізації. Основна причина - в малорухомому способі життя сучасної людини, а також в неправильному харчуванні. Поступово через погіршення кровопостачання структур хребта диск між хребцями стає менш еластичним, знижується його висота, на поверхні тіл хребців прилеглих до диска з'являються кісткові розростання - остеофіти, в дрібних м'язах, що прикріплюються до хребта, з'являються ділянки вираженого спазму. Все це призводить до обмеження рухливості хребта і болю. Якщо в процес втягуються нервові корінці, що відходять від спинного мозку (вони можуть пошкоджуватися остеофітами, потовщеними зв'язками, м'язами, а також грижами міжхребцевих дисків), з'являються різкі стріляючі болі, що віддають в руку чи ногу, оніміння та слабкість в кінцівках. У більшості випадків остеохондроз вражає людей старше 30-40 років, але буває і в молодшому віці. З віком кровопостачання міжхребцевих дисків знижується. Їх харчування починає відбуватися дифузно: необхідні речовини «просочуються» із сусідніх тканин, а не надходять з потоком крові. В результаті диск виявляється на «голодному пайку» і починає руйнуватися.
Спондильоз - захворювання хребта, яке характеризується деформацією хребців за рахунок розростання кісткової тканини на їх поверхні у вигляді виступів і шипів. Спондильоз фіксує ділянку, що піддається перевантаженню, викликаючи подразнення нервових закінчень . Пацієнти відчувають тупий, ниючий локальний біль і важкість у хребті. Спондильоз супроводжується напругою м'язів навколо рухового сегменту, і тоді ці два фіксуючі механізми не тільки посилюють біль, але і погіршують амортизаційну функцію хребта, випрямляючи його фізіологічні вигини. Протрузія міжхребцевого диска - патологічний процес в хребті, при якому міжхребцевий диск вибухає в спинномозковий канал без розриву фіброзного кільця . Не є самостійним захворюванням, але однією зі стадій остеохондрозу, за якою слідує грижа . Найчастіше локалізується в поперековому і рідше - шийному відділах. Міжхребцева грижа (міжхребцева грижа, грижа міжхребцевого диска) - це зміщення пульпозного ядра міжхребцевого диска з розривом фіброзного кільця. Найбільш часто зустрічаються грижі міжхребцевих дисків попереково-крижового відділу хребта, значно рідше спостерігаються грижі в шийному відділі хребта, найбільш рідкісні - в грудному відділі. Причини виникнення міжхребцевої грижі:
Цікава інформація- при дослідженнях, виявлялося, що у 70% "хворих" з діагностованими за допомогою магнітно-резонансної томографії грижами зовсім відсутні будь-які клінічні прояви . Корінцевий синдром - досить частий невралгічний синдром , який включає комплекс симптомів, що виникає в результаті здавлювання (компресії) спинномозкових корінців (спинномозкових нервів ). Корінцевий синдром може проявлятися у вигляді болю в абсолютно різних місцях: в шиї, кінцівках, попереку і навіть в області внутрішніх органів, наприклад, в області серця або шлунка. Правильний діагноз у такому випадку може поставити тільки лікар. Однією із причин розвитку корінцевого синдрому є остеохондроз . Однак даний синдром може розвинутися при спинномозковій грижі , спондилоартрозі, компресійному переломі хребців (при остеопорозі ), спондилолістезі, розвитку пухлини (невриноми), боковому зміщенні тіл хребців, здавлюванні корінця бічними остеофітами, а також інфекційному ураженні хребців ( остеомієліт , туберкульоз ). Міофасциальний синдром ( м'язевий спазм) - одна з найчастіших причин хронічного болю. В основі міофасциального синдрому лежить формування в м'язах тригерних точок, подразнення яких викликає не тільки локальний, але й відображений біль. Активні точки викликають спонтанний біль, часто в проекційній зоні, і обмежують скоротливі можливості м'язів, в якій вони сформувалися. Латентні точки викликають локальне м'язове напруження і дисфункцію м'язів,але не больовий синдром. Активні тригерні точки можуть переміщуватись, сприяючи утворенню вторинних тригерних точок і перетворення регіонального больового синдрому в більш дифузний. Причиною формування тригерних точок можуть бути травма, перевантаження м'язів (наприклад, при тривалому перебуванні в незручній позі, асиметрії скелета, сколіозі), обмінні розлади , порушення харчування, захворювання внутрішніх органів, а також психологічні чинники (емоційний стрес, тривога, депресія). Відмічається характерне розташування цих точок в залежності від інших проблем. Хребет так же залежить від внутрішніх органів, як і вони від нього. Таккож існує твердження, що однією із первинних причин захворювань хребта, а саме блокад хребців є патологічні процеси в м’язах спини. У той же час ні в одній з розвинених країн світу, у жодній медичній класифікації дегенеративно-дистрофічних захворювань немає діагнозу "остеохондроз хребта", а існує термін- синдром Болю Нижньої частини Спини ( БНС ), англомовна назва - Low back pain. Дані різні підходи і тлумачення лише заплутують читача. Згадаємо при цьому декілька цитат. «Легше буває поставити хворого на ноги, ніж поставити діагноз». Тадеуш Гіцгер. «Одна з найпоширеніших хвороб - ставити діагноз». Карл Краус. «Здорові люди - це хворі, які ще не знають про це». Жуль Ромен
Виникає питання в цих суперечках : що первинне, а що вторинне і де істинна причина цього хворобливого стану ? А причина - глибше і вище. З позиції холестичної (розглядає організм як єдине ціле), біологічної медицини , причина – це хворий організм і лікувати потрібно цілісний організм з його хворобами, а не хвороби в організмі. Хребет в такій же мірі залежить від внутрішніх органів, як і вони від нього. Підхід до лікування даної проблеми в медичному центрі Біосан: 1. Правильний психофізичний режим. 2. Правильне харчування. 3. Лікування загальне- всього організму . Індивідуальний підбір і призначення гомеопатичних ліків. Для прикладу описання препарату
4. Біопунктура
Біопунктура - це метод введення гомеопатичних препаратів в біологічно активні точки. Введення здійснюється за допомогою ін'єкції в спеціальні точки вздовж хребта в проблемних для дисків зонах. Метод майже безболісний, тому що використовуються дуже тонкі, косметологічні голочки. Дана процедура сприяє стимуляції регенеративних процесів в в навколохребцевих тканинах (зв'язках, м'язах, суглобах і т.п.). Найкращу ефективність біопунктура показує при застосуванні в комплексі з іншими методами. Лікувальні ефекти препаратів, що застосовуються при біопунктурі : — знеболюючий — протизапальний — протинабряковий — спазмолітичний — розслабляючий — регенеруючий (відновлюючий)
5.Озонотерапія.
Методика озонотерапії включає в себе чергування паравертебрального (навколо хребта) введення озоно-кисневої суміші та процедур внутрішньовенного крапельного введення озонованого фізіологічного розчину. Озонотерапія - один із сучасних немедикаментозних методів лікування, що дозволяють зняти біль і запалення, поліпшити живлення і прискорити відновлення уражених структур. Ці ефекти досягаються за рахунок: зниження синтезу речовин, що викликають запалення і біль; збільшення кровопостачання уражених тканин, а значить поліпшення їх харчування та постачання киснем; поліпшення відтоку "відпрацьованих продуктів", які викликають "закислення" тканин, подразнення нервових закінчень, викликаючи біль; зниження активності ферментів, що руйнують хрящ.
Поєднання кількох методів біологічної медицини значно доповнює одне одного і підсилює та пришвидшує досягнення результату лікування, діючи на всі ланки патогенезу захворювання і при цьому не маючи побічної дії.
|